Co zrobić, aby prowadzić zdrowy tryb życia? Zasady

Bycie „fit”, czyli prowadzenie zdrowego stylu życia jest coraz modniejsze. Trend ten musi być rozpatrywany jako pozytywne zjawisko. Społeczeństwo ochoczo sięga po rozmaite zdrowe diety, wzmaga aktywność fizyczną i korzysta z suplementów – wszystko po to, by zadbać o odpowiednią kondycję organizmu – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Korzyści z prowadzenia zdrowego trybu życia

Korzyści płynących z prowadzenia zdrowego stylu życia jest mnóstwo. Poza poprawą zdrowia, wyników badań i ogólnej kondycji fizycznej. Jednostka może liczyć także na poprawę kondycji psychicznej, tj. tzw. fitness umysłu i emocji.

Co zrobić, aby zdrowo żyć?

Prowadzenie zdrowego stylu życia wiąże się z licznymi zmianami, które muszą zajść w Twoim organizmie. Metamorfozie poddane zostają przeróżne elementy, które poniżej pokrótce omawiamy.

  • Sen – czas na regenerację organizmu. Musisz zadbać o to, by był on odpowiednio długi (6-8 godzin) oraz przebiegał w odpowiednich warunkach. Sypialnia musi zostać wywietrzona, a temperatura i wilgotność ustalona na optymalnym poziomie. Jakość naszego snu jest wyznacznikiem funkcjonowania naszego organizmu w pierwszej części dnia.
  • Odżywianie – metamorfozie poddać musimy także nasze nawyki żywieniowe. W praktyce oznacza to tyle, że nasza dieta musi być: zdrowa (z produktów naturalnych, niemodyfikowanych), pełnowartościowa (musi dostarczać wszelkie niezbędne wartości odżywcze, minerały oraz witaminy) oraz zbilansowana (bilans kaloryczny musi odpowiadać generowanemu zapotrzebowaniu).
  • Aktywność fizyczna – wprawianie ciała w ruch niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia organizmu. Regularny trening doprowadza do: poprawy pracy układu krążeniowo-oddechowego, wzrostu wydolności i wytrzymałości, redukcji tkanki tłuszczowej, poprawy wyglądu i detoksykacji organizmu.
  • Suplementy diety – jednym z elementów zdrowego trybu życia są suplementy diety. To związki, których efektywność stoi na coraz wyższym poziomie i ma realny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
  • Rytm dobowy – regularność to słowo „klucz” dla naszego organizmu. Im większą regularnością cechuje się nasz dzień, tym lepiej funkcjonuje nasz organizm. Tyczy się to dosłownie każdego elementu – począwszy od snu, poprzez odżywianie a skończywszy na aktywności fizycznej.
  • Eliminacja stresu – stres to element, który pojawia się w życiu każdego człowieka. Towarzyszy nam w pracy, w domu i wielu innych miejscach. To jak sobie z nim radzimy, ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia i zdrowia naszego organizmu. Możemy go wyeliminować poprzez relaks (np. joga, dobry film lub książka)

Pamiętaj! Zmiany w funkcjonowaniu Twojego organizmu muszą być wprowadzane powoli. Radykalna metamorfoza może bowiem przynieść odwrotne efekty od oczekiwanych. Efekty prowadzenia zdrowego trybu życia nie pojawiają się natychmiastowo. Musisz być cierpliwa/y i konsekwentna/y.

Jednocześnie pragniemy zauważyć, że wdrożenie stylu życia nie jest gwarancją, że nie będą atakować nas żadne choroby. Problemy i defekty tak czy siak mogą się pojawiać. Dlatego też, rekomendujemy realizację cyklicznych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *