Chrapanie – leczenie, przyczyny i domowe sposoby

Aż 30% Polaków chrapie. Przy czym – zdecydowaną większość z tego grona stanowią przedstawiciele płci męskiej. Panowie chrapią częściej, gdyż budowa anatomiczna dróg oddechowych mężczyzny sprzyja występowaniu tego akustycznego zjawiska.

Chrapanie – co przyczynia się do występowania?

Chrapanie stanowi defekt, który może być kształtowany przez szereg różnych czynników. Zdecydowanie najczęściej jest wynikiem patologii w budowie gardła, migdałów i innych części układu oddechowego.

Ponadto, chrapanie może być wynikiem nieodpowiedniego stylu życia, a konkretniej:

  • palenia papierosów
  • picia nadmiernej ilości alkoholu bezpośrednio przed snem
  • niewłaściwej pozycji w czasie snu („na wznak”)
  • braku odpowiedniej dawki aktywności fizycznej
  • niewłaściwej diety

Co więcej, chrapanie stanowi defekt, który może pojawiać się w wyniku stresu lub stanowić objaw chorobowy.

Z pozoru niegroźne chrapanie…

Chrapanie to dolegliwość, która lekceważona jest przez większość osób. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że ta z pozoru niegroźna przypadłość może okazać się nawet przyczyną śmierci. Wszak, nieleczenie chrapania może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Oczywiście, nie musi się tak stać w każdym przypadku.

Chrapanie nieść może za sobą również: problemy z erekcją, nadciśnienie tętnicze, silne bóle głowy, uczucie nadmiernej senności i zmęczenia.

Leczenie chrapania

Co do tego, że warto leczyć chrapanie nie ma żadnych wątpliwości. Jednakże, jak tego dokonać? Co zrobić, aby pozbyć się tej przypadłości?

Forma leczenia chrapania uwarunkowana jest przede wszystkim przez przyczynę jego występowania. W przypadku patologii w budowie anatomicznej zazwyczaj niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

W nieco mniej zaawansowanych przypadkach efektywne okazują się tabletki na chrapanie, takie jak Snoran Plus. Sporą skutecznością pochwalić się mogą również rozmaite spraye. Niekiedy efektywna jest sama zmiana stylu życia na zdrowszy (rezygnacja z używek, zmiana nawyków żywieniowych oraz wzmożenie aktywności fizycznej).

Domowe sposoby na chrapanie

Chrapanie to defekt, z którym można skutecznie się uporać stosując domowe, naturalne metody. Oczywiście warunkiem skutecznej terapii jest przyczyna, tudzież chrapanie musi być wynikiem zaniedbań odpowiedniej higieny snu lub efektem niezdrowego trybu życia.

Istnieje wiele różnych metod, warto jednak zdać sobie sprawe, że chcąc wyeliminować chrapanie możliwie szybko – powinniśmy wdrożyć wszystkie „domowe sposoby” od razu. Chyba że, przyczyna została już zdiagnozowana.

Poprawa komfortu snu

Chrapnie bardzo często jest wynikiem braku komfortu snu. Może pojawiać się w wyniku niewygodnego materaca i poduszki. Dlaczego? Otóż, niewygodne łoże doprowadza do częstej zmiany pozycji w czasie snu. Może skutkować tzw. „kręceniem się”, co zwiększa prawdopodobieństwo snu w niewłaściwej pozycji – takiej, która powoduje, że język opada ku dołowi.

Eliminacja alkoholu

Zdarza Ci się chrapać po alkoholu? To zjawisko bardzo powszechne, będące wynikiem zwiotczenia mięśni. Tego typu defekt pojawia się zawsze po alkoholu, a więc – jego eliminacja wymaga od nas jedynie rezygnacji z wysokoprocentowych trunków.

Zioła i inne naturalne metody

Coraz częściej, leczeniem chrapania zajmuje się paramedycyna (medycyna niekonwencjonalna), wskazując skuteczne zioła i substancje. Ich efektywność bywa bardzo różna, nie mniej jednak – jak pokazuje wiele opinii np. na temat Snoran Plus (produkt oparty na naturalnych składnikach) tego typu terapia może być naprawdę bardzo skuteczna.

Dieta odchudzająca

Jak już zdążyliśmy wspomnieć – otyłość i nadwaga może być przyczyną występowania otyłości. W związku z tym, naturalnym, domowym sposobem na chrapanie jest po prostu dieta odchudzająca. Zmiana nawyków żywieniowych może przynieść natychmiastową poprawę, gdyż pozwoli odtłuścić układ oddechowy.

Aktywność fizyczna

Kondycję układu oddechowego poprawić możemy także za sprawą aktywności fizycznej. Codzienna, solidna dawka ruchu to skuteczna broń także na wiele innych problemów związanych ze snem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *