Przesuszone włosy – jak dbać i pielęgnować? Jak nawilżać?

Kobiety bardzo dużą liczbę godzin potrafią spędzać przed lustrem. Wszakże, uroda jest dla nich niezwykle ważnym elementem. Jednym z podstawowych atutów urodowych są włosy, które poddawane są rozmaitym zabiegom.

Wiele Pań narzeka na to, że ich włosy są suche. To typ włosów, który do złudzenia przypomina włosy zniszczone. Nic więc zatem dziwnego, że Panie potrafią zrobić wiele by ich włosy nabrały blasku i wyglądały na zdrowe i piękne.

Włosy suche – prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne

Posiadanie włosów suchych wiąże się z koniecznością poświęcenia im nieco większej ilości czasu. Dla kobiety to jednak żaden problem. Czego nie robi się dla urody… no właśnie!

Kluczowym, najczęściej realizowanym zabiegiem jest oczywiście mycie włosów. Najważniejsze jest to, aby nie wykorzystywać do mycia preparatów o silnych właściwościach. Do codziennych zabiegów należy wykorzystywać odżywki do włosów lub delikatne preparaty dedykowane dzieciom. To uchroni nasz przed dalszymi zniszczeniami przez detergenty (włosy suche są jeszcze bardziej narażone na zniszczenia)

Kolejnym, istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odżywianie włosów. Przy każdorazowym myciu włosów należy nakładać kompleksowo działające odżywki, które dodatkowo mają właściwości nawilżające i ochronne. Alternatywnie można w tym celu wykorzystywać domowe receptury, tj.: maseczkę jajkową lub maseczkę drożdżową.

Niezbędne jest również stosowanie płukanek z ziół. Ich celem jest domknięcie łuski włosa, co pozwoli uzyskać efekt nawilżenia przez znacznie dłuższy okres czasu. Aby wspomóc ochronę włosa zaleca się również wykorzystywanie naturalnych olejków.

Jakie kosmetyki wybrać?

Pielęgnacja włosów suchych wymaga doboru odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Zalecamy korzystać z preparatów specjalistycznych i nie oszczędzać. Ten typ włosów wymaga bowiem najwyższej jakości kosmetyków.

Sięganie po środki z najwyższej półki jest zatem wskazane. Dedykowane preparaty do włosów suchych i/lub kręconych to najlepszy możliwy wybór do tego typu włosów.

Włosy zniszczone, a włosy suche

Kobiety, które posiadają włosy suche liczą się z tym, że na zabiegi pielęgnacyjne muszę przeznaczać zdecydowanie więcej czasu i pieniędzy.

Nieodpowiednio pielęgnowane włosy suche są bowiem niezbyt atrakcyjne. Ponadto, bardzo trudno się je rozczesuje, nie mają blasku i wyglądają na zniszczone. Zresztą, często są nawet mylone z włosami zniszczonymi.

Pielęgnacja obydwu powyższych typów włosów nieco się od siebie różni. Dlatego też, wiedza na temat typu włosów jest w tym przypadku niezbędna. Podstawową różnicą jest reakcja struktury włosa na proteiny. Włosy zniszczone powinny być odżywiane proteinami, zaś włosy suche absolutnie nie. Proteiny mogą bowiem doprowadzić do jeszcze mocniejszego przesuszenia włosa.

Pielęgnacja włosów suchych w 5 prostych krokach

Na temat pielęgnacji włosów suchych można powiedzieć naprawdę sporo. Jest ona przede wszystkim: wymagająca, czasochłonna i zwykle bardzo kosztowna. Zestaw kosmetyków nie ogranicza się bowiem do szampona i odżywki. Zadbać trzeba również o: płukanki, maski oraz olejki.

 1. Mycie włosów
  Należy realizować przy wykorzystywaniu szamponów bez silnych detergentów i SLS. Codzienne, odświeżające zabiegi można przeprowadzać przy użyciu odżywki lub delikatnego szamponu dla dzieci.
 2. Odżywianie włosów
  Sugeruje się wykorzystywać środki kompleksowe, odżywiające zarówno skórę jak i włosy. Odżywki mogą być aplikowane zarówno przed, w trakcie, jak i po kąpieli.
 3. Płukanki
  Celem płukanek jest domknięcie łuski włosa, co będzie skutkowało żywszym, pełnym blasku kolorem przez znacznie dłuższy czas.
 4. Maski
  Maskowanie włosów ma na celu wzmocnić i nawilżyć włosy.
 5. Olejowanie
  Wzmocnienie lipidowej osłony włosa jest niezwykle ważne. Należy korzystać z olejków naturalnych, wolnych od substancji wysuszających włos.

Podsumowując, pielęgnacja włosów suchych z całą pewnością nie jest łatwa. Wymaga przeprowadzania codziennych zabiegów. Nie mniej jednak – dzięki nim, nasze włosy mogą odzyskać blask. Sumienne przeprowadzanie powyższych zabiegów potrafi przywrócić włosy do optymalnej kondycji i wyglądu już po 2-3 tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *