Jak sobie poradzić z pryszczami? Przyczyny i sposoby

Niewątpliwie, do najbardziej uciążliwych defektów skórnych można zaliczyć pryszcze. Są na tyle nieestetyczne, że bardzo często wprawiają w kompleksy. Jak sobie z nimi radzić? Jak leczyć i usuwać wypryski?

Pryszcze – jakie przyczyny?

Każdy defekt skórny jest przez coś uwarunkowany. W przypadku wyprysków zależne jest to głównie od:

Gospodarki hormonalnej – zmiany w produkcji konkretnych hormonów mogą doprowadzić nie tylko do występowania pojedynczych pryszczy, ale nawet zaawansowanego trądziku. Charakterystyczne jest to dla kobiet w ciąży i w okresie menopauzy oraz dojrzewania.

Nieodpowiedniej higieny – cera powinna być myta płynem antybakteryjnym (lub mydłem) kilka razy na dobę. Zanieczyszczenia należy usuwać przy wykorzystaniu detergentów, które nie powodują podrażnień na danej skórze. Nieodpowiedni dobór kosmetyków może stanowić przyczynę występowania wyprysków.

Zły tryb życia – błędne nawyki żywieniowe oraz brak ruchu sprawia, że organizm jest w słabej kondycji, co może mieć bezpośrednie przełożenie na występowanie pryszczy.

W jaki sposób zapobiec występowaniu pryszczy?

Wydawać by się mogło, że pryszcze w wieku młodzieńczymy to rzecz nieunikniona. Nic bardziej mylnego! Wypryskom, zaskórnikom i innym zmianom skórnym można skutecznie zapobiegać poprzez:

  • zdrowe odżywianie (zdrowa, zbilansowana dieta)
  • prawidłową pielęgnację (higiena i odżywianie skóry)
  • eliminację elementów niezdrowego trybu życia (np. używki, brak aktywności ruchowej etc.)

W jaki sposób eliminować pryszcze?

Niestety, nie ma uniwersalnych rozwiazań na trądzik. Oczywiście, istnieją skuteczne preparaty, aczkolwiek trudno spodziewać się, aby były skuteczne w każdym przypadku. Sposoby można podzielić na:

  • farmakologiczne (środki medyczne, w tym: tabletki, hormony, witaminy)
  • suplementy diety (naturalne preparaty w tabletkach/proszku, np. Nonacne (Nonacne.pl))
  • zabiegi medycyny estetycznej (m.in.: mikrodermabrazja)
  • naturalne sposoby (maseczki, toniki, płukanki)

Jakie maseczki na pryszcze?

Pryszcze można usunąć wykorzystując domowe sposoby. Wszak, są one równie skuteczne co drogie tabletki i kremy dostępne w aptekach. Poniżej prezentujemy dwie maseczki, które cieszą się najlepszą opinią i gwarantują najlepsze rezultaty.

Maseczka drożdżowa

Przygotuj: drożdż spożywcze, mleko oraz olejek lniany. Podgrzej mleko do temperatury umożliwiającej spokojne zanurzenie dłoni, a następnie dodaj drożdże i kilka kropelek olejku lnianego. Wszystko dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną „papkę” nałóż na miejsce zmienione chorobowo i okolice, a następnie pozostaw na 15-20 minut, po czym spłucz letnią wodą. Po wykonanym zabiegu twarz obmyj płynem antybakteryjnym.

Maseczka miodowa

Przygotuj: miód naturalny, oliwę z oliwek oraz cytrynę i rozdrobniony lód. Miód wymieszaj z oliwą oraz kilkoma kroplami cytryny. Delikatnymi, kolistymi ruchami wprowadzaj przygotowaną miksturę w skórę, a następnie pozostaw na kwadrans. Po tym czasie obmyj ciepłą wodą i przez około 2-3 minuty przykładaj lód do miejsca zmienionego chorobowo (rozdrobnione kawałki umieść w woreczku foliowym). Od razu po zabiegu – umyj miejsce płynem antybakteryjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *