Odchudzanie, a bieganie i jazda na rowerze. Która aktywność jest lepsza?

Choć, odchudzanie kojarzone jest głównie z niezbyt przyjemną formą treningową, to w zasadzie wcale nie musi tak być. Wszak, aby schudnąć możemy uprawiać dowolny, ulubiony sport. Ważne jest tylko to, aby zachować odpowiednia intensywność i objętość treningową.

Polacy bardzo często decydują się na wybór pomiędzy jazdą na rowerze, a bieganiem. To zdecydowanie najpopularniejsze aktywności fizyczne, które przez wielu określane są również mianem rekreacji ruchowej.

Jazda na rowerze, a odchudzanie

Rzecz jasna, rekreacyjna jazda na rowerze, a trening rowerowy to dwa różne procesy. Różni je intensywność, tempo oraz czas. Wszak, w przypadku rekreacyjnej jazdy na rowerze można jeździć w wygodnym tempie, po dowolnym terenie i w dowolnych ramach czasowych.

Trening rowerowy musi cechować się odpowiednią intensywnością. Najłatwiej przełożyć ją na tempo, które powinno wynosić od piętnastu do dwudziestu kilometrów na godzinę – w zależności od kondycji i zdolności motorycznych danej jednostki.

Niezwykle ważne jest to, aby tempo było jednostajne – tzn. stale utrzymywane na tym samym poziomie. Dlatego też, warto dobierać trasę w taki sposób, aby była wolna od trudnych wzniesień czy zjazdów.

Jeśli zaś chodzi o czas trwania treningu, to tutaj obowiązuje zasada minimum 45 minut. Trening nie powinien być krótszy niż wspomniane 45 minut, gdyż organizm spala tkankę tłuszczową dopiero po kilkudziesięciu minutach stałej aktywności.

Ile mogę schudnąć?

Trening rowerowy należy realizować minimum trzy razy w tygodniu. Jedna sesja treningowa trwająca około godzinę pozwala spalić około 600 kalorii.

To, ile schudniesz zależy w głównej mierze od konkretnych wartości – intensywności oraz objętości treningowej. Bardzo ważna jest również dieta. Musisz pamiętać, by w czasie odchudzania nie podnosić wielkości posiłków, gdyż wówczas trening okaże się niedostatecznie skuteczny. W skali miesiąca można schudnąć od 3 do nawet 8-9 kilogramów.

Bieganie – najpopularniejsza aktywność fizyczna?

Jedną z najczęściej podejmowanych form aktywności fizycznej jest bieganie. To podstawowe ćwiczenie aerobowe przyczynia się do poprawy samopoczucia, kondycji organizmu oraz spalania tkanki tłuszczowej.

Każdego dnia, tysiące ludzi w różnym wieku wybiega na ulice i „kręci” kilometry. Ten ogólnodostępny sport ma naprawdę ogromne grono swoich zwolenników. Co więcej – liczba osób podejmujących trudy treningu biegowego cały czas rośnie.

Bieganie rodzi jednak kilka problemów. Szczególnie trudne są początki biegowej przygody. Dlatego też, postanowiliśmy przygotować szczegółowy plan dla osób z niewielkim doświadczeniem. Poniżej prezentujemy harmonogram na cztery tygodnie.

Plan treningowy (bieganie) – czterotygodniowy cykl treningowy

Przed każdą sesją treningową należy przeprowadzić rozgrzewkę (rozciąganie). Sugerowany czas: 15 minut.

Tydzień I

Dzień Założenia treningowe
Poniedziałek Bieg (trucht) 3 kilometry
Środa Bieg (trucht) 3 kilometry
Piątek Bieg (trucht) 5 kilometrów
Sobota Bieg (trucht) 5 kilometrów

Tydzień II

Dzień Założenia treningowe
Poniedziałek Bieg (trucht) 4 kilometry, Interwały (4 x 100 metrów) – sprint/trucht
Środa Bieg (trucht) 6 kilometrów
Piątek Bieg (trucht) 6 kilometrów
Sobota Bieg (trucht) 3 kilometry, Interwały (6 x 100 metrów) – podbiegi/marsz

Tydzień III

Dzień Założenia treningowe
Poniedziałek Bieg (trucht) 7 kilometrów
Środa Bieg (trucht) 7 kilometrów
Piątek Bieg (trucht) 6 kilometrów, Interwały (8 x 100 metrów) – sprint/trucht
Sobota Bieg (trucht) 8 kilometrów

Tydzień IV

Dzień Założenia treningowe
Poniedziałek Bieg (trucht) 10 kilometrów
Środa Bieg (trucht) 10 kilometrów
Piątek Bieg (trucht) 5 kilometrów, Interwały (8 x 100 metrów) – sprint/bieg
Sobota Bieg (trucht) 10 kilometrów

Jak widać plan treningowy zakłada progresję podczas każdej kolejnej sesji. Intensywność jest zwiększana stopniowo. W przypadku większym/mniejszych możliwości organizmu, można proporcjonalnie skorygować założenia treningowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *